Novinky Aktualizácie

Posledné správy + aktualizácie

Hawker Siddeley Harrier byl prvním operačně úspěšným letadlem na světě s možností vertikálního/krátkého vzletu a přistání (V/STOL). Několik variant Harrierů, vyvinutých v šedesátých letech, je na cestě stát se v rámci nadcházející aktualizace „New Power“ prvními V/STOL letouny ve War Thunderu! Ve zkratce: Britský bitevník z 60. let s inovativní technologií vektorování tahu, což z něj činí první letadlo svého druhu se schopností V/STOL.

 

 

 

Harrier, proudová stíhačka, Velká Británie/USA, V/Vi. úroveň.

Klady

 • VTOL schopnost
 • Všestranná sekundární výzbroj
 • Prémiové bonusy (na AV-8A & Harrier GR.1)

Zápory

 • Podzvukový
 • Omezená výzbroj ve srovnání s konvenčními bitevníky
Něco z historie

Na konci 50. let pracovali ve společnosti Bristol na vývoji motoru s inovativní technologií vektorování tahu. Hawker, zaujatý novým motorem, začal úzce spolupracovat s Bristolem na vývoji letadla, které by dokázalo úspěšně využít plný potenciál vektorování tahu motoru Pegasus. Základní myšlenkou bylo navrhnout letadlo s V/STOL schopnostmi. Tehdy dostal projekt označení P.1127.

Na počátku 60. let většina členských států NATO jevila zájem o V/STOL bitevníky. To vedlo k dohodě mezi USA, Velkou Británií a západním Německem v roce 1961 na vytvoření devíti upravených verzí P.1127 - jejichž první verze byly testovány v předchozím roce ve formě tzv. evaluátorů. Britské letadlo v té době získalo označení Kestrel FGA.1.

Navzdory problémům při vývoji P.1154 - nadzvukové verze letadla vyvíjeného souběžně v Hawkeru - pokračovalo hodnocení Kestrelu dle původních plánů a bylo dokončeno v listopadu 1965. Poté, co byl P.1154 definitivně zrušen, RAF, spokojená s hodnotící zprávou Kestrelu, vznesla požadavek na další úpravu Kestrelu a objednala šest předsériových letadel označených jako P.1127 (RAF). Po svém prvním letu v srpnu 1966 RAF rozšířila nákupní objednávku na 60 sériových letadel, nyní již pod oficiálním označením Harrier GR.1.

Harrier GR.1 provedl svůj první let v prosinci 1967 a oficiálně vstoupil do služby u RAF v dubnu 1969. Spojené státy, které se na vývoji letounu také podílely, projevily zájem o pořízení Harrieru. To nakonec vyústilo v partnerskou dohodu mezi Hawker Siddeley a McDonnell Douglas na konci 60. let o velké dodávce Harrierů pro USMC na začátku 70. let. Ve službách USA letadlo dostalo označení „AV-8 Harrier“.

Harrier byl nasazen s britskými silami v západním Německu na začátku 70. let. Nejvíce vytížené Harriery byly během války o Falklandy v roce 1982, kdy velmi úspěšně létaly jak protipozemní mise, tak i hlídkové (verze Sea Harrier FRS.1), za což si letouny vysloužily skvělou reputaci. 

Kromě britských a amerických služeb Harriery provozovalo i Španělsko, Thajsko a Indie. Celkem bylo napříč variantami vyrobeno kolem 270 Harrierů, přičemž ten poslední byl vyřazen z aktivní služby počátkem nového tisícíletí. Původní Harrier byl následně nahrazen dále vyvíjenou variantou - Harrier II - ale co je důležitější, úspěšně prokázal životaschopnost myšlenky V/STOL, což vedlo k trvalému zájmu o takové konstrukce, který lze vidět dodnes.

image
image

Harrier se stane vůbec prvním V/STOL letounem ve hře, a piloti budou mít šanci vyzkoušet letadlo nejen v jedné, ale až ve čtyřech variantách - včetně dvou prémiových modifikací! Jako nový typ letadla ve hře v sobě Harrier úspěšně kombinuje charakteristické rysy jak letadel s pevnými křídly, tak i vrtulníků, což znamená, že začínající piloti se nejprve budou muset seznámit s některými novými mechaniky, které do hry s Harrierem přicházejí. Pojďme na to!

Na rozdíl od všech ostatních letadel ve hře má Harrier charakteristický pohonný systém s vektorováním tahu - vlastnost, která se okamžitě projeví, když piloti zahlédnou dvě trysky po stranách draku. Tyto trysky může pilot ručně polohovat od 0 do 98° a při dostatečném tahu začne letadlo vzlétat normálně nebo vertikálně, v závislosti na nastaveném úhlu trysek. Za letu mohou piloti měnit úhel trysek, aby změnili letové vlastnosti letadla - například lze provádět těsnější zatáčky - ale tato dovednost bude přirozeně vyžadovat určitou praxi! Kromě toho budou piloti stisknutím tlačítka také moci vstoupit do režimu vznášení - podobně jako u vrtulníků - což jim umožní provádět útoky ve stylu vrtulníku nebo se vyhnout detekci nepřítelem v malé výšce.

Stáhnout tapetu:

Nyní, když už aspoň v hrubých rysech chápete jak Harrier funguje, pojďme se podívat na nějaké podrobnosti o samotném letadle! Tepajícím srdcem za dříve popsaným systémem vektorování tahu je proudový motor Rolls-Royce/Bristol Pegasus zasazený hluboko do draku. V závislosti na verzi motoru může generovat tah od 19 000 do 21 500 lbf (8618 - 9752 kgf), což umožňuje letadlu dosáhnout rychlosti mezi 1100 až 1200 km/h v závislosti na verzi letounu. Harrier není schopen za normálních okolností dosáhnout nadzvukových rychlostí, ozvláště když je nabitý výzbrojí. Piloti však mohou během strmého klesání zatlačit letadlo na hranici možností a prolomit zvukovou bariéru za předpokladu, že se letadlo působením sil dříve nerozlomí.

Když jsme se dotkli tématu variant Harrieru, je zde krátký přehled modifikací přicházejících ve War Thunderu v aktualizaci „New Power“; 

Harrier GR.1

(Velká Británie, V. úroveň, prémium za GE)

 • První produkční varianta Harrieru, která vstoupila do služby u RAF.

Harrier GR.3

(Velká Británie, VI. úroveň) 
 

 • Vylepšený RAF Harrier s výkonnějším motorem Pegasus 11.

AV-8A Harrier

(USA, V. úroveň, prémium, balíček ze Store)

 • První modifikace Harrieru zařazená do služby u USMC. Vybaven stejným motorem jako GR.3.

AV-8C Harrier

(USA, VI. úroveň) 
 

Pozdější modifikace amerického Harrieru, vytvořená vylepšením verze AV-8A.

Všechny úpravy Harrieru jsou ve formě primární výzbroje standardně vybaveny dvojicí 30mm kanónů ADEN. Jejich arzenál však lze dále rozšířit montáží střel vzduch-vzduch, bomb a neřízených raket. To znamená, že piloti mohou ideálně vybavit svůj Harrier pro daný úkol, ať už jde o pozemní útok nebo vzdušnou hlídku. Je však třeba poznamenat, že Harrier není určen výhradně na tyto úkoly, ale v kombinaci těchto dvou demonstruje svůj plný potenciál.

 

Užitečné zatížení Harrieru je ve srovnání s některými jinými bitevníky ve hře omezenější, ale k zastavení postupu nepřítele rozhodně stačit bude. Po dopravení munice na cíl dávají vynikající letové vlastnosti a schopnost VTOL Harrieru možnost zdržet se v bojové zóně, ideálně v nízké výšce a vybírat si nežádoucí vetřelce, snažící se vstoupit do prostoru nad bojištěm!

Aspirující majitelé prémiových modifikací Harrieru mohou získat americkou verzi AV-8A jako součást speciálního balíčku v našem online obchodě nebo britský Harrier GR.1 ve hře za Zlaté orlice. Harrier GR.1 a AV-8A, které mají podobné výkonové charakteristiky jako běžné verze, primárně nabízejí pilotům více odměn za všechny akce prováděné v boji a také poskytují mimořádně dychtivým pilotům okamžitý přístup k letadlu, aniž by jej museli nejprve zkoumat.

Harrier je jedním z mnoha vzrušujících nových přírůstků, které na hráče čekají v nadcházející aktualizaci War Thunderu „New Power“. Stále máme v záloze další zajímavé fíčúry, takže nezapomeňte sledovat novinky! Do té doby přejeme čisté nebe a šťastný lov, piloti! Rozchod!

zdroj: www.warthunder.com

 


You have no rights to post comments / Nemáte žiadne práva na uverejňovanie komentárov

eSport

28 May 2019

Hráči War Thunderu!

Před měsícem jsme vyhlásili Finále War Thunder ligy. Dnes představíme turnajové hodnocení nutné k účasti v těchto turnajích.

Pro účast v grandfinále a finálových turnajích Zlaté divize ligy musí hráči získat následující turnajové ohodnocení v žebříčku:

Explore the Story

31 March 2019

Hráči War Thunderu! Nedávno jsme publikovali devblog o ligovém turnajovém systému - počínaje dneškem si můžete zaregistrovat svůj tým do Ligy!

První sezóna Ligy začíná 26.3.2019 a potrvá 12 týdnů.

Explore the Story

21 March 2019

Cimrmani - Účasť v týchto turnajoch sa vám ráta do sútaže o finančné ceny ! zoznam sútaží: KLIK SEM

Zoznam eSPORT WarThunder Víkendové turnaje vyberte si turnaj na ktorom sa chcete zúčastniť, skontrolujte či máte požadovanú techniku a prihláste sa tam !

Explore the Story

Novinky

26 October 2022

Nová, finská větev švédského tech. stromu - letadla i bojová vozidla, včetně Leopardu 2A6! Více než 50 nových a aktualizovaných strojů, namátkou s dlouho očekávaným americkým vozidlem M1A2 SEP s modifikací TUSK, protiletadlovým vozidlem s TOR-M1 a ikonickou japonskou bitevní lodí Fusó! Kromě toho dvě nová mapy: "Arktida" a "Skalnatý kaňon" a jako vždy dlouhý seznam oprav chyb a menších změn! Připravte se na aktualizaci "Fire and Ice"!

Explore the Story

15 December 2021

Nový herní národ s leteckým stromem v podobě Izraele, průzkumné letouny pro námořní bitvy, vliv větru na herní prostředí, nové mapy, spousta nových strojů a dlouhý seznam oprav chyb - to vše na vás čeká ve velké aktualizaci "Winged Lions"!

Explore the Story

10 March 2021
Aktualizace "Ixwa Strike" - seznam změn
 

Do hry dorazila nová řada jihoafrických bojových vozidel, první proudové letadlo s variabilní geometrií křídel a více než třicítka nové bojové techniky! Nová mapa, taktické střely vzduch-země a HUD pro piloty spolu s novými grafickými efekty, novými zvuky střelby pro letadla a mnoho dalšího!

 

Explore the Story

Tipy, Triky

31 January 2019

[NÁVOD] Merritovo Tankové Chilli (5.diel ) | WarThunder ako hrať proti M4A3E2 Sherman

Explore the Story

14 December 2018

Epic Games sa vrhli do nového podnikania, ktoré obnáša predaj digitálnych hier. A aby nás do svojho obchodu nalákali, spustili tiež akciu na hru zadarmo.

Explore the Story

01 December 2018

[NÁVOD] Merritovo Tankové Chilli (4.diel ) | WarThunder Video Návod si vysvetľujeme Munícia vs Pancier

Explore the Story

Aktualizácie

07 March 2023
První plavidla francouzského námořního stromu, nové a aktualizované grafické efekty a optimalizace datové struktury spolu s vystřelovacími sedadly pro vybrané moderní proudové letouny. Mezi 43 novými i modernizovanými modely bojové techniky nelze nezmínit skutečného obra - Char2, obratný vrtulník AH-6M "Little Bird" nebo první francouzský lehký křižník Duguay-Trouin!. Kromě toho všeho zimní verze mapy "Seversk", nová mapa pro fanoušky letadel - Pyreneje, a jako vždy mnoho vylepšení a oprav! Přivítejte aktualizaci "Sky Guardians"!
Explore the Story

20 December 2022

Zbrusu nová letadla 4. generace VIII. úrovně s ikonickou trojicí F-16, MiG-29 a Tornado! Výběr více než 40 nových a aktualizovaných modelů letadel, bojových vozidel a plavidel. Nové modely lodních osádek s přepracovaným hlasovým doprovodem pro námořní události, mechanika odhazování palivových nádrží, dvě nové mapy a jako vždy dlouhý seznam oprav chyb a menších aktualizací a změn! Připravte se, do War Thunderu dorazili vrcholní predátoři!

 

Explore the Story

28 October 2021

Naše nejnovější velká aktualizace "Ground Breaking" přináší mnoho vylepšení ve všech oblastech hry! Včetně nových map, grafických efektů a různé nové bojové techniky - a nesmíme zapomenout na náš nový herní národ - Izrael! V současné době hostí prémiový Spitfire LF Mk.IXe a A-4E. Největší novinkou této aktualizace je samozřejmě terramorfing - bomby, děla velké ráže a tanky s radlicemi nyní mohou upravovat a tvarovat terén a měnit průběh bitvy!

Explore the Story

Iné hry

06 February 2019

Crossout sa dočkal zaujímavých grafických vylepšení. Hra tak vyzerá krajšie.

Gaigin čochvíľa oslávi 2 roky od spustenia Free-2-Play hry Crossout. V nej si vybudujete prakticky od základov vlastné bojové auto a vydávate sa s ním do neľútostných bojov. Avšak, po novom aj s krajšou a vylepšenou grafikou.

Explore the Story

23 January 2019

Je čas na oslavu deviateho výročia! Zatiaľ čo budeme mať ďalšie podrobnosti neskôr o úplne novej epizóde, ktorú môžete zažiť a úplne nová loď, ktorú môžete získať, vieme, že chcete získať podrobnosti o tom, ako sa s touto stranou môžete zapojiť.

Explore the Story

17 January 2019

Ring of Elysium už otevřelo novou sezónu s novou mapou se sopkou

Explore the Story

Updaty

16 October 2018
 • Opravena chyba při shozu poslední pumy, kdy mohl zaměřovač změnit pozici.
 • Opravena chyba, která mohla způsobovat generování zvuku z vrtulníku i když mu neběžely motory. (zdroj).
 • Opravena chyba, která způsobovala nekorektní přepnutí pohledu kamery u vrtulníku Mi-24A po zobrazení zprávy "Střelec: cíl v mrtvém úhlu".
 • Explore the Story

  26 September 2018

  Do "Nose art" skupiny boli pridané nové obtisky s obrázkami "oči".

  Explore the Story

  HW, SW, IT

  30 May 2019

  Po dlhej medzere po vydaní PCI Express 3.0 v roku 2010 skupina PCI Special Interest Group (PCI-SIG) pripravila plán na urýchlenie vývoja a vydania následných štandardov PCIe. V nadväznosti na tento plán, koncom roka 2017 skupina vydala PCIe 4.0, ktorý zdvojnásobil šírku pásma PCIe 3.0. Teraz menej ako dva roky po PCIe 4.0 - a prvý hardvér pre tento štandard práve pristáva - skupina je opäť s vydaním špecifikácie PCIe 5.0, ktorá opäť zdvojnásobuje šírku pásma dostupnú prostredníctvom linky PCI Express.

  Explore the Story

  16 May 2019

  Holandskí špecialisti zverejnili objav nové bezpečnostné slabiny procesorov Intel. Postihuje približne 75% systémov s procesormi tejto značky ... vrátane tých najnovších posledných generácii !

  Explore the Story

  06 March 2019

  Nové Motto  "More bugs more Intel like" ?

  Intel CPU májú další MEGA Prúser - Nová díra "SPOILER" v CPU Intel překonává Specter a Meltdown, a není softwarově řešitelná !

  Explore the Story

  SME -CSM- Cimrmani, Team KTORÝ HRÁ FÉR.

  viac info

  -CSM- Finančná zbierka

  Na podporu a fungovanie -CSM-
  viac info klik sem: https://bit.ly/2N8XUyiz

  Klikny na PayPal a zadaj sumu,
  Za -CSM- Ti Ďakujeme.

  Viac info

  -CSM- TeamSpeak 3

  IP adresa1: ts.csm-clan.cz

  IP adresa2: ts.csmclan.eu

  TS3index.com

   

  Viac info

  -CSM- Informácia o nás

  Info o -CSM- klane kto je kto, historie vzniku klanu a ACS aliance

  erb kridla

  Viac info