HMNZS Leander je vedoucí lodí britské třídy lehkých křižníků Leander, které sloužily během 2. sv. války zejména pod vlajkou Nového Zélandu. V aktualizaci 1.87 se mohou kapitáni a fanoušci britských válečných plavidel těšit na Leander, který v další velké aktualizaci War Thunderu dorazí do stromu královského námořnictva!
Ve zkratce: Nový britský lehký křižník nabízející kvality očekávatelné od dalších britských plavidel této třídy.
Třída lehkých křižníků Leander vznikla koncem 20. let a byla ovlivněná třídou těžkých křižníků York. Leander se ale od dřívějších lehkých křižníků lišila záměrem svých konstruktéru, kteří kladli větší důraz na plavbyschopnost a operační rádius, než-li na palebnou sílu a ochranu. To mělo za cíl přiblížit lehké křižníky třídy Leander blíže své zamýšlené roli spočívající v ochraně dopravních tras.
Původně bylo počátkem 30. let objednáno pět lodí třídy Leander. Kýl vedoucí lodi Leander byl položen v září 1930. Leander byl dokončen o rok později a v březnu 1933 byl zařazen do služby. Původně loď sloužila v novozélandské divizi královského námořnictva, než byla krátce po svém vytvoření v roce 1941 zařazena do královského novozélandského námořnictva. V něm se loď plavidla pod svým novým označením HMNZS Leander.
Leander sloužil během 2. sv. války zejména v Tichomoří, kde se během prvních let zúčastnil několika menších operací. Leander byl také krátkodobě dislokován ve Středomoří, kde podporoval síly Spojenců proti Vychistické Francii během bojů na syrsko-libanonském bojišti. Poté se Leander opět vrátil do Pacifiku, kde byl v červenci 1943 vážně poškozen v boji s malou japonskou bojovou skupinou. Poškození způsobené zásahem torpéda bylo tak vážné, že Leander byl vyřazen až do konce války - jeho oprava byla dokončena v srpnu 1945.
HMNZS Leander už toho po válce moc nezažil. V roce 1948 byla loď vyřazena ze služby a v roce 1950 prodána ke sešrotování.
Ve War Thunderu bude HMZNS Leander dostupný všem kapitánům ve formě nového lehkého křižníku 4. úrovně v britském stromě námořnictva po vydání aktualizace 1.87. Leander má typickou mobilitu, palebnou sílu a ochranu jaké byste od britského lehkého křižníku čekali, což z něj dělá vysoce univerzální válečné plavidlo typu "umí všechno, ale v ničem nevyčnívá".
Co se týče palebné síly, je HMNZS Leander někde mezi lehkými křižníky HMS Dido a HMS Enterprise, které jsou ve hře. Hlavní výzbroj Leanderu tvoří čtyři dvojitá 152mm děla, což znamená že jich má méně než Dido (8 proti 10), ale zato s větší ráží (ráže hlavních děl Dido je 133 mm). Na Leanderu najdete stejnou ráží jako na hlavních dělech Enterprise, kterých má Leander víc (8 proti 7) a má je i lépe umístěné - do boční salvy se dají zapojit všechna hlavní děla, což dovoluje kapitánům pohodlně bojovat s jakýmkoli cílem, se kterým se na bojišti potká.
Sekundární a protiletadlová výzbroj Leanderu je podobná jako u ostatních plavidel. Kromě čtyř dvojitých 102mm děl v otevřených věžích, pěti jednotlivých 20mm autokanónů a třech čtverných těžkých kulometů Vickers na Leanderu najdete i dva čtverné 533mm torpédomety - po každém boku jeden. Loď se je tak schopna bránit proti malým plavidlům i leteckým útokům, ale může ji rychle zahltit větší počet protivníků, zejména letadel.
Kuriozita: Leander je jaké všechny lodě své třídy pojmenována podle řecké mytologie.
Šest parních kotlů o celkovém výkonu 72 000 koní roztáčí čtyři lodní šrouby a dokáže Leander rozjet na slušnou rychlost až 32,5 uzlu (60 km/h). Kotle jsou ale na Leanderu umístěny velmi blízko sebe - ve dvou řadách po třech a vydechují všechny do jednoho komínu. To znamená, že jediná střela, která prorazí dovnitř prostředku lodi, nebo salva která trefí komín mohou způsobit značnou ztrátu výkonu.
Naštěstí je Leander po obvodu pancéřován 76mm ocelí, což je typická hodnota pro tehdejší britské lehké křižníky. I když tento fakt rozhodně nebrání možnosti průrazu střely protivníka dovnitř trupu, při zásahu z větší vzdálenosti a většího úhlu tuto možnost značně snižuje.
HMNZS Leander pluje plnou parou do námořních bitev War Thunderu! Do té doby sledujte novinky pro více informací o další velké aktualizaci, která se do hry chystá. Uvidíme se na moři, kapitáni!
Tým War Thunder
ZDROJ: www.WarThunder.com