Ve zkratce: Britský dělový člun z období 2. sv. války, vyvinutý konkrétně pro boj s německými rychlými čluny pomocí velké palebné síly.
V roce 1940 vydala britská Admiralita seznam požadavků pro vznik nových dělových člunů, které by v sobě kombinovaly vlastnosti torpédových a dělových člunů. Tato plavidla vznikla jako reakce na hrozbu německých rychlých člunů a měla chránit pobřeží Británie v místech, kde nemohla větší plavidla - jako torpédoborce - operovat.
Protože tehdy již byla 2. sv. válka v plném proudu, byla potřeba podobného plavidla vysoká - důraz byl kladen zejména na jednoduchost a rychlost výroby.
Firma Denny dostala za úkol vytvořit plavidlo podle specifikací od Admirality. Výzbroj byla podobná tehdejším člunům třídy Fairmile, tedy děla, kulomety a výmetnice torpéd. Loď byla zkonstruována z oceli, ale brzy došlo k vážným zádrhelům.
Tehdejší konvenční pohon obstarávaly benzínové, nebo naftové motory, které ale byly po čas války nedostatkovým zbožím. Proto padlo rozhodnutí vybavit nové plavidlo dvojicí parních kotlů, každý o výkonu 4000 koní.
Admiralita navržený člun schválila a objednala prvních devět plavidel s plánem vyrobit dalších šedesát. Tyto plány ale brzy padly a z první devítky člunů se jich dokončení dočkalo jen sedm.
Přesto se těchto sedm plavidel v boji osvědčilo, navzdory problémům s výkonem a efektivitou, které zapříčiňoval použitý parní pohon. Díky těžké výzbroji si plavidla rychle vysloužila respekt německých kapitánů S-bootů, kteří se jim často radši vyhýbali.
Během 2. sv. války byl ztracen jediný SGB a většina jich sloužila ještě během studené války, než byly vyřazeny z výzbroje.
Ve War Thunderu najdete parní dělový člun SGB 304 Grey Fox v regulérní části britského tech. stromu námořnictva na 2. úrovni. Oproti jiným plavidlům této úrovně nabízí SGB svým velitelům dobře vyvážený poměr mezi palebnou silou a mobilitou.
Navzdory faktu, že použitý parní pohon zvedne obočí nejednoho hráče, nenechte se touto zdánlivě zastaralou technologií zmýlit, že budete velet nějakému pomalému parníku z 19. století. Opak je pravdou! Dva parní kotle, každý o výkonu 4000 koní dokáže udělit SGB rychlost až 65 km/h, což je hodnota srovnatelná s ostatními plavidly na stejné úrovni.
I když není radno podceňovat rychlost SGB, ještě větší chybou je podcenit jeho výzbroj. SGB je jedním z nejsilněji vyzbrojených dělových člunů ve hře. Je vyzbrojen jedním 76,2mm dělem, dvojicí 40mm autokanónů, dvojicí 20mm kanónů Oerlikon a dvěma dvojčaty těžkých kulometů Vickers a po každé straně trupu najdete dokonce i jednu 533mm torpédovou výmetnici.
Celá paluba SGB se ježí zbraněmi. Proto mohou kapitáni tohoto hrozivého válečného stroje zaútočit na jakéhokoliv soupeře stejné úrovně!
Jedna z největších slabin SGB ale tkví v jeho pancéřování. Ačkoliv je jeho trup z oceli, bylo pancéřování doděláváno až poté, co zkušenosti z boje prokázaly velkou náchylnost plavidla na poškození, zejména co se týká jeho parních kotlů. Kvůli tomu na trup přibyly 18-19 mm tlusté pláty, které měly snížit pravděpodobnost zásahu kriticky důležitých komponent od padajících kulek a střepin.
Celkově vzato je SGB schopným bojovníkem na mořských bojištích, kterého není radno podceňovat. Jeho kombinace slušné palebné síly a dobré mobility z něj dělá opravdového bijce v námořních bitvách War Thunderu!
Tým War Thunder
ZDROJ: www.WarThunder.com