Novinky
[DEVBLOG] 2S6 Tunguska: Dohromady to jde lépe
2S6 Tunguska je pokročilé sovětské hybridní protiletadlové vozidlo ze 70. let a náhrada za vysoce úspěšnou, ale již zastaralou Šilku. Tunguska se ve hře objeví v aktualizaci 1.87 a zaujme roli strážného anděla sovětských vozidel nejvyšších úrovní!
Ve zkratce: Unikátní sovětské samohybné protiletadlové vozidlo kombinující v sobě kanóny a řízené střely v jednu vysoce efektivní protiletadlovou platformu.
Ačkoliv se ZSU-23-4 Šilka osvědčila v mnoha konfliktech, kterých se zúčastnila, začaly se více a více ukazovat její nedostatky. S příchodem rychlejších a efektivnějších letadel a helikoptér Šilka velmi rychle zastarala, zejména kvůli svém malému bojovému dostřelu a radaru s malým dosahem.
Proto začali v roce 1970 sovětští konstruktéři pracovat na náhradě osvědčené Šilky. Nové vozidlo s kódovým označením "Tunguska" bylo navrženo s dvojicí 30mm autokanónů napojených na pokročilé přehledové a zaměřovací systémy. Kromě toho padlo rozhodnutí použít i řízené střely země-vzduch, protože zaměřovací systémy autokanónů a střely si byly navzájem velmi podobné - to vedlo k dramatickému zvýšení bojových schopností Tungusky.
V roce 1973 už byla Tunguska "hotová". V polovině 70. let ale kvůli zavedení prvních sovětských mobilních AA vozidel vyzbrojených výhradně raketami vyvstala otázka, zda-li má vůbec výroba Tungusky smysl. Sověti si nakonec uvědomili vyšší flexibilitu a potenciál, které s sebou Tunguska nesla a byl schválen další vývoj a výroba.
Vozidla s předvýrobní série vyjela z továrny v roce 1976 a nabrala směr armádní testy. Po dlouhých zkouškách byla Tunguska oficiálně zavedena do výzbroje Rudé armády v září 1982. Vozidlo bylo neustále vylepšováno - v 90. letech i v novém tisíciletí.
Tunguska sloužila původně v Rudé armádě, ale dostaly se k ní i další země sovětského bloku po jeho kolapsu koncem 80. let. Modernizované verze Tungusky proto slouží dodnes v ruských ozbrojených silách a armádách Běloruska a Ukrajiny. Tungusku uvidíte i v dalších zemích z celého světa, namátkou v Jemenu, Indii a Maroku.
Ve War Thunderu bude 2S6 Tunguska po vydání nadcházející aktualizace 1.87 novým sovětským protiletadlovým vozidlem nejvyšší úrovně. Na rozdíl od již existujících samohybných protiletadlovek ve hře nabízí Tunguska sadu dvou různých protiletadlových výzbrojí, z nichž každá se chová jinak. Díky tomu si tankisté na bojištích budou moci užít její unikátní herní styl, alespoň co se top-tier protiletadlovek ve hře týká.
Největším rozdílem je hybridní protiletadlová výzbroj Tungusky. Na rozdíl od srovnatelných tehdejších protiletadlovek používá Tunguska konvenční protiletadlovou výzbroj ve formě dvou 30mm autokanónů a také pokročilou řízenou výzbroj typu země-vzduch.
Dva 30mm kanóny 2A38 představují primární protiletadlovou výzbroj Tungusky. Tyto kanóny mají vlastnosti srovnatelné s většinou běžně používaných protiletadlových kanónů na vyšších úrovních. 30mm kanóny Tungusky mají nicméně mnohem vyšší kadenci - až 4000 výstřelů za minutu! Tak vysoká kadence kombinovaná se štědrou zásobou munice ve formě 1936 nábojů dělá z Tungusky dostatečně silný stroj na boj i s těmi nejrychlejšími letouny a helikoptérami, tedy do určité vzdálenosti.
Kuriozita: Tradice pojmenování sovětských protiletadlových vozidel podle nevynechala ani Tungusku, která se jmenuje po sibiřské řece.
I když hlavňová výzbroj Tungusky dostřelí až na 4 km (tedy skoro dvojnásobek dostřelu Šilky), je bezpochyby, že se bude muset utkat i se vzdušnými hrozbami (třeba vrtulníky), operujícími daleko za touto hranicí. Pro boj s touto velmi vážnou hrozbou má Tunguska eso v rukávu - osm řízených střel země-vzduch typu 9M311!
Tyto střely fungují velmi podobně jako druhá generace PTŘS ve hře. Tankista vypálí střely a udržuje cíl v zaměřovači, dokud se nedočká úspěšného zásahu! Jediným rozdílem mezi střelami 9M311 a běžnou PTŘS je přítomnost roznětky reagující na blízkost cíle u první zmíněné - díky tomu může střela automaticky explodovat poblíž letounu a není nutný přímý zásah. Kvůli svému ručnímu navádění budou mít hráči problém zasáhnout cíle pohybující se vysokou úhlovou rychlostí. Proto je doporučujeme používat v případě, kdy se cíl pohybuje k, nebo od zbraňové platformy.
Tunguska je postavena na víceúčelovém bojovém podvozku GM-5970. Proto na ní nenajdete žádnou velkou pancéřovou ochranu - ta zabrání leda tak palbě z malých střelných zbraní a malým šrapnelům. To ale znamená, že Tunguska není kdovíjak těžká a díky svému motoru o výkonu 710 koní dokáže vyvinout rychlost až 65 km/h na zpevněném povrchu.
2S6 Tunguska dorazí na nejvyšší úrovně sovětského tech. stromu bojových vozidel spolu s vydáním aktualizace War Thunderu 1.87 "Locked on!". Mezitím sledujte novinky, ať vám neunikne nic z toho, co se chystá do nadcházející velké aktualizace. Do té doby přejeme příjemný lov, tankisté!
Tým War Thunder
ZDROJ: www.WarThunder.com