Novinky
[DEVBLOG] Typ 1936A (Mob): Boj o váhovou třídu výš
Typ 1936A (Mob) je vylepšenou verzí torpédoborce základního typu 1936, který mnozí hráči dobře znají. Tato vylepšená verze typu 1936 se silnější výzbrojí bude na své kapitány čekat v aktualizaci War Thunderu 1.87!
Ve zkratce: Modifikovaná verze torpédoborce typu 1936 se silnější výzbrojí ve formě hlavních děl ráže typické pro lehké křižníky.
Něco z historie:
Ještě před vypuknutím 2. sv. války bylo nejvyšší velení Kriegsmarine znepokojeno nedostatkem palebné síly většiny svých moderních torpédoborců. Ve strachu, že by je srovnatelná plavidla jiných národů mohla předčít, proběhla v roce 1936 studie s cílem zjistit, zda-li je možné vystrojit torpédoborce typu 1934 a 1936 15cm hlavními děly.
Ta rychle odhalila, že ačkoliv je to teoreticky možné, způsobilo by to u těchto plavidel značné problémy se stabilitou a ve výsledku by to jejich bojové schopnosti omezilo.
I když si kvůli výsledkům studie torpédoborce tříd 1934 a 1936 uchovaly svá původní 12,8cm děla, nechtělo nejvyšší velení Kriegsmarine opustit tuto myšlenku na dobro a objednalo si úpravu jednoho existujícího torpédoborce.
To nakonec vedlo k vytvoření typu 1936A, jehož bylo v roce 1938 objednáno 8 plavidel. Ačkoliv měla nová třída zamýšlená 15cm děla, trpěla problémy citovanými původní studií a navíc měla problémy s parními kotly.
V roce 1940 byly položeny kýly prvních sedmi torpédoborců typu 1936 (Mob). Ty měly za cíl adresovat některé ze zjištěných problémů na vylepšených torpédoborcích typu 1936 a také zjednodušit celou konstrukci s účelem urychlit stavbu.
Jen několik vylepšených torpédoborců typů 1936A a 1936A (Mob) bylo ztraceno v bitvě. Více než polovinu lodí těchto dvou tříd si mezi sebe rozdělili po válce Spojenci, mezi jež patřily Spojené Státy, Velká Británie, SSSR a Francie. Poslední zbývající lodě byly vyřazeny z aktivní služby koncem 50. let.
nadcházející aktualizaci 1.87 dostanou kapitáni War Thunderu a fanoušci německých námořních sil šanci velet torpédoborci typu 1936A (Mob), ve formě Z32 - torpédoborce, který toho zažil během své relativně krátké bojové služby mnoho a dokonce se krátce utkal s HMCS Haida během jejího posledního boje v roce 1944.
Torpédoborce typu 1936A (Mob) toho má se svým základním typem 1936 mnoho společného, a to nejen celkovým zjevem; existují tu ale i znatelné rozdíly. Výkon mají obě lodě stejné, a protože je typ 1936A (Mob) těžší, je i o něco pomalejší - dosahuje 36 uzlů (66,7 km/h), ve srovnání s 38,5 uzly (71 km/h) u klasického typu 1936.
Ostrozrací kapitáni si ale už možná všimli toho největšího a zároveň nejzásadnějšího rozdílu - rozdílu v hlavní výzbroji. Zatímco na klasickém typu 1936 najdete 12,8cm hlavní děla, tak z tohoto úhlu pohledu jsou torpédoborce typu 1936A (Mob) díky svým 15cm dělům blíže lehkým křižníkům!
Těchto pět monstrózních děl je rozděleno do tří samostatných věží na zádi a jedné dvojité na přídi lodi, hned pod můstkem. Kapitáni, kteří jsou zvyklí bojovat proti lehkým křižníkům přesně ví, jak devastující mohou tato děla velké ráže být, na vyřazení menšího cíle, například torpédoborce, stačí často jen několik málo salv.
Lehké křižníky jsou ale velké a neohrabané, obzvláště ve srovnání s lehkými a obratnými torpédoborci. V tomto ohledu typ 1936A (Mob) vyniká a kombinuje v sobě aspekty obou lodních tříd - používá silná děla ráže lehké křižníku a kombinuje ho s vynikající rychlostí a obratností torpédoborce typu 1936. Potenciální velitelé tohoto plavidla by ale měli myslet na jeden nedostatek - delší čas nutný k přebití děl větší ráže.
Co se týče protiletadlové výzbroje, tak ta je srovnatelná se svými protějšky - dva dvojité poloautomatické 37mm kanóny, 20mm autokanóny ve formě dvou čtverných "Vierlingů" a čtyř jednotlivých FlaK38.
Celkově vzato bude z této vylepšené modifikace osvědčeného torpédoborce typu 1936 definitivně nepříjemný soupeř v námořních bitvách a nikdo by ho neměl za žádných okolností podceňovat, kapitáni lehkých křižníků už vůbec ne!
Určitě si nový typ 1936A (Mob) vyzkoušejte, do té doby přejeme klidnou plavbu, kapitáni!
Tým War Thunder
ZDROJ: www.WarThunder.com