Novinky
[DEVBLOG] KMS Köln - Teutonický plátované železo
KMS Köln je posledním plavidlem třídy lehkých křižníků K, postavených pro německé námořnictvo v meziválečném období. V aktualizaci 1.85 se kapitáni a fanoušci německých válečných plavidel mohou těšit na velení tohoto nového německého lehkého křižníku - již velmi brzy!
Stručně: Lehký křižník třídy Königsberg, vybavený třemi trojitými bateriemi a spoustou sekundární výzbroje.
Kýl KMS Köln byl položen v srpnu 1926 v loděnici ve Wilhelmshavenu jako třetí a poslední plavidlo třídy německých lehkých křižníků Königsberg. Köln byl objednán jako náhrada za starý lehký křižník SMS Arcona a ke spuštění na vodu došlo v květnu 1928 a k zařazení do výzbroje pak v lednu 1930. První měsíce služby strávila KMS Köln při různých zkouškách a ve výcvikové roli. Koncem roku 1932 vyrazila na svou první cestu kolem světa, zastavovala v různých přístavech v Atlantiku, Pacifiku, Indickém oceánu i Středozemním moři. Před vypuknutím 2. sv. války se KMS Köln účastnila dohledu u pobřeží Pyrenejského poloostrova během španělské občanské války. Po splnění svých hlídkových misí se KMS Köln vrátila do vod Severního moře, kde chránila rybolovné lodě. Během 2. sv. války operovala KMS Köln zejména ve vodách Severního a Baltského moře s občasným "výletem" do Atlantiku. Jednou z nejznámějších operací, kterých se KMS Köln účastnila byla operace Weserübung v roce 1940 - německé invaze do Norska. Během ní byly obě její sesterské lodě potopeny, ale Köln vyvázla bez poškození. Po zbytek války se KMS Köln účastnila operací v Severním moři, hlavně u norského pobřeží - zachytávala nepřátelské konvoje a asistovala při kladení min. V prosinci 1944 utrpěla KMS Köln po několika náletech spojeneckých bombardérů poblíž Oslofjordu poškození pohonného systému. To donutilo posádku k návratu do Německa, konkrétně do Wilhelmshavenu. Tam poškodil Köln další spojenecký nálet natolik, že se "posadila" na dno. Nedošlo ale k úplnému potopení a její zbraně byly stále funkční, takže bylo plavidlo použito jako dělostřelecká platforma při obraně města. Po válce byla Köln částečně rozebrána. V roce 1956 pak došlo k jejímu vyzvednutí ze dna a potopení na jiném místě.
Ve War Thunderu bude KMS Köln brzy dostupná všem ostříleným kapitánům - v nadcházející aktualizaci 1.85 - ve formě lehkého křižníku na 4. úrovni německého stromu námořnictva. Rychlejší a lépe vyzbrojená než KMS Emden, který ji předchází, KMS Köln nenabízí oproti Emdenu jen lepší celkový výkon, ale dává německým námořním kapitánům nové taktické možnosti. KMS Köln je vyzbrojena celkem devíti 150mm děly, rozmístěných po trojici ve třech věžích. Nejen, že je díky tomu hlavní výzbroj Kölnu silnější, než na Emdenu, ale tato konfigurace dovoluje kapitánům zaměřit všechna hlavní děla na cíl na jedné straně plavidla.
Když už jsme nakousli rozmístění věží, všimli si určitě ostrozrací kapitáni, kteří prostudovali všechny rendery před čtením článku, podivného rozmístění dvou zadních věží na zádi plavidla. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, jedná se o záměr - díky tomu mají obě záďové věže lepší palebné rozsahy.
Sekundární výzbroj KMS Köln tvoří šest dvojic 88mm děl. Ačkoliv jsou tato děla menší, než ta co najdete na Emdenu, vyvažuje to jejich větší počet a lepší kadence. Kromě sekundární výzbroje pak vzduch okolo lodi chrání čtveřice dvojitých 37mm kanónů SK C/30 a k tomu osm samostatných 20mm věží. Navíc mají kapitáni k dispozici dvě trojité výmetnice 533mm torpéd po bocích plavidla.
Při pohledu na pancéřování KMS Köln se může zdát, že je identické s tím na Emdenu - tloušťka pancíře je více méně stejná. KMS Köln ale nemá vysoce efektivní krunýřové pancéřování a je tak mnohem více náchylná na vnitřní poškození způsobené průraznými střelami. Tento poměrně silný deficit mírně kompenzuje vyšší rychlost plavby - KMS Köln dokáže vyvinout rychlost až 32,5 uzlu (59 km/h) oproti 29,5 uzlu (54 km/h) u Emdenu.
KMS Köln už má nastavený kurz do námořních bitev War Thunderu a připluje do přístavů War Thunderu již velmi brzy - v nadcházející aktualizaci 1.85. Mezitím sledujte novinky a dozvíte se více o další velké aktualizaci, která se objeví již velmi brzy. Do té doby přejeme klidnou plavbu, kapitáni!
Tým War Thunder
ZDROJ: www.WarThunder.com